Online Terapi Hakkında Sık Sorulan Sorular

Neden Bir Online Psikolog ile Görüşmeliyim?

Online (uzaktan) terapiye başlamak için birçok farklı neden olabilir. Hayatınızda zorlu bir dönemden geçiriyor olabilirsiniz ve desteğe ihtiyacınız olabilir. Kendinizi daha iyi anlamak ve daha sağlıklı seçimler yapmak istiyor olabilirsiniz. Hayatınızda veya ilişkilerinizde tekrar neden sorunlarınız olabilir ve şimdiye kadar bu sorunlarla kendi başınıza başa çıkmada zorlanmış olabilirsiniz. Kişisel gelişim sürecinizin bir parçası olarak online psikolojik destek almayı isteyebilirsiniz. Yaşadığınız semptomlar iyi oluş halinizi etkiliyorsa; iş, okul, aile sosyal yaşam kalitenizde düşüşler varsa yardıma ihtiyacınız olabilir. Terapiye başvuru sebebiniz ne olursa olsun ilk değerlendirme seansında tedavinin size nasıl yardımcı olacağı ve mevcut endişeleriniz hakkında bilgi sahibi olacaksınız.Online Terapi Güvenilir Mi?

Online terapi eğitimli ve sertifikasyon sürecinden geçmiş psikoterapistler tarafından yapılmalıdır. Ancak sürecin online olması nedeniyle görüşmek istediğiniz psikoloğun yeterliliğine ve eğitimine özellikle dikkat etmelisiniz. Yeterli bilgiye online olarak ulaşamıyorsanız bilgi almak için soru sormaktan çekinmeyin. Benimle ilgili detaylı bilgiyi Hakkımda sayfasında bulabilirsiniz. Farklı sorunlarınız olursa bana mail yoluyla her zaman ulaşabilirsiniz.Online Terapiye Kaç Seans Devam Etmeliyim?

İlerleme ve değişimin hızı kişiden kişiye farkılık gösterir. Bu farklılık yaşanılan problemin ne olduğuna büyük ölçüde bağlıdır. Uzun süredir devam eden ve kişinin yaşamını büyük ölçüde etkileyen problemler, uzun vadeli bir tedavi süreci gerektirebilir. Ancak bazı durumlarda 4-6 seans gibi kısa süreli bir tedavi de oldukça faydalı olabilmektedir. Tedavi süreci için kesin bir seans sayısı vermek etik olmadığı gibi oldukça yanıltıcıdır. Terapi yolculuğunun süresini etkileyen farklı faktörleri önceden belirleyebilmek ve kesin bir sonuca ulaşmak maalesef mümkün değidir. Ancak terapide değerlendirme sürecinden sonra terapistiniz tahmini seans sayısını sizinle paylaşacaktır.Terapiye Başlamalı Mıyım Emin Değilim. Ne Yapabilirim?

Özellikle ilk defa terapiye başlayacak olan danışanlar terapiye başlamak için emin olmayı bekleyebiliyorlar. Ancak bu bekleyiş, tedavinin ertelenmesine, sorunların büyümesine ve kalıcı hale gelmesine sebep olabiliyor. Terapiye her ne nedenle olsun ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız, ilk adımı ne kadar erken atarsanız sizin faydanıza olacaktır. Ayrıca terapi öncesinde merak ettiklerinizi sormak ve endişelerinizi paylaşmak amacıyla benimle bir ön görüşme talep edebilirsiniz.Terapide Bahsettiğim Her Şey Gizli Mi Kalacak?

Evet terapi tamamen gizlilik esasına dayanır. Yargılanmadan ve eleştirilmeden kendinizi ifade edebileceğinizden emin olduğunuz bir alandır. Bu gizlilik esası yalnızca kendinize ya da bir başkasına zarar verme ihtimaliniz keşfedildiğinde önlem alma amaçlı bozulabilir.