Mükemmeliyetçilik

Mükemmeliyetçilik Nedir?

Mükemmeliyetçilik sürekli en iyiyi yapma çabası değildir. Bir şeyi başarılı bir şekilde yapmak ile mükemmeliyetçilik arasında farklar vardır. Bu şekilde yaşamak faydalı gibi görünse de kişilerin hayatına bazen zarar veren bir tutumdur. En iyiye ulaşmak için gösterilen çaba ile kişi zevk alarak ve mutlulukla yaşar fakat mükemmele ulaşmaya çalışan kişi sürekli kaygı ve kuşku ile yaşayacaktır. Kişi en iyiye ulaşmak ve hatasız bir işi yapmak adına çabalarken aslında mümkün olmayan bir şey için uğraşıyor olabilir. Kötü olanda, kişiler bu kusursuza ulaşma çabasının kendisine zarar verdiklerini fark etmemeleridir. Erteleme, kaçınma, karar vermede güçlük, aşırı planlama-düzenleme-sıralama, düzeltme-tekrarlama, başkalarını değiştirmeye çalışma, denetleme-onay alma (sürekli olarak) gibi davranış örüntüleri vardır.

Kişinin kendine yönelik, sürekli kendini eleştirdiği ve gerçek dışı standartlar belirlediği bir tutumu olabilir. Başka bir şekilde, kişinin bu gerçek dışı standartlara başkalarının uymasını beklediği tutumu olabilir. Yaptığı işin sürekli eksik ya da yetersiz olduğunu hissedebilir, kendini sürekli bu anlamda zorlayabilirler. Başka insanların yaptıklarıyla sürekli kendini kıyaslayarak kendilerini yetersiz hissedebilirler. Son olarak da, başkalarının ondan bu şekilde beklentileri olduğuna dair bir inancının olması. Hata yapmak, başarısız olmak, onaylanmamak korkuları, -meli, -malı düşüncesi sıklıkla mükemmeliyetçiliğe eşlik eden olumsuz inançlardır.

Mükemmelliyetçilik her ne kadar çoğu işte başarıyı elde etmemizi sağlasa bile fazla mükemmelliyetçilik insanı bir süre sonra yormaya başlar ve gerçek üstü performans sergilemeye zorlayabilir. Bu durumdan şikayetçiyseniz eğer bir uzmandan yardım almanız gerebilir. Hepinize sağlıklı günler diliyorum.Psikolog Seda Okul