Panik Atak

Panik Atak Nedir?

Panik atak gerçek bir tehlike ve belirgin bir neden olmamasına rağmen şiddetli fiziksel belirtilerle kendini gösteren yoğun korku atağıdır. Panik atak anı çok korkutucudur, kişi kalp krizi geçirdiğini veya öleceğini düşünebilir. Birçok insan hayatları boyunca bir ya da iki panik atak geçirebilir. Ancak panik ataklar sürekli tekrarlıyorsa panik bozukluğundan bahsedilir.Panik Atak Belirtileri Nelerdir?

Çarpıntı, nefes darlığı, terleme, titreme, soluğun kesilmesi, göğüs ağrısı, göğüsde baskı hissi, bulantı, karın ağrısı, baş dönmesi, bayılacak gibi hissetme, sersemlik, kendini ve çevreyi başka türlü algılamak, çıldıracak gibi hissetme, ölüm korkusu, uyuşma, üşüme veya ateş basmaları başlıca panik atak belirtileridir. Panik atağın en belirgin özelliği nerede ve ne zaman ortaya çıkacağının bilinmemesidir. Aniden ortaya çıkar, 10 dakikada en yüksek seviyesine çıkar ve genellikle 15 dakika içinde sonlanır. Uykuda bile panik atak gözlenebilir. Panik atak yaygın anksiyete bozukluğunun bir parçasıdır. Yapılan araştırmalara göre kadınlarda daha sık görülür.Panik Atak Sırasında Ne Yapmalı?

♦ Atak ile savaşmayın.
♦ Mümkünse bulunduğunuz yerde kalın.
♦ Olumlu, huzurlu ve dinlendirici yerlere odaklanın.
♦ Atağın geçeceğini kendinize hatırlatın.
♦ Unutmayın, bu hayatınıza yönelik bir tehdit değildir.
♦ Yavaş ve derin nefes alıp verin.

Eğer panik atak hastasıysanız psikoloğunuzun tedavi planınıza sadık kalın. Yeteri kadar uyuyun. Dengeli ve sağlıklı beslenmeye çalışın. Stresle baş etme becerilerini öğrenin. Alkol, sigara ve aşırı kafein tüketiminden uzak durun. Düzenli egzersiz yapın. Hepinize sağlıklı günler dilerim.